Szakmai gyakorlat mesterszakos hallgatóknak
Minden gépészmérnök és energetikai mérnök MSc szakos hallgató számára kötelező a képzés ideje alatt szakmai gyakorlaton részt venni. A szakmai gyakorlat ideje 4 hét, melyre a specializációt gondozó (vagy a szakmai gyakorlatot szervező) tanszéken lehet jelentkezni. A szakmai gyakorlat lehetőség szerint nyáron végzendő el, de indokolt esetben ettől el lehet térni. Energetikai mérnök hallgatók a BMEGEENMESG, gépészmérnök hallgatók pedig a BMEGEENMGSZ kódú tárgyat kell, hogy felvegyék a Neptunban a gyakorlat teljesítését követő – jellemzően őszi – félévben.
A szakmai gyakorlat teljesítésének lépései:
1. Gyakorlati hely kiválasztása, kapcsolatfelvétel: A céget a hallgatónak kell felkeresnie motivációs levél és önéletrajz kapcsolattartó személynek való elküldése mellett. A kapcsolatfelvételben segítséget tud nyújtani az Energetikai Szakkollégium. A 2. táblázatban azon cégek listája található, amelyeknél 2014. év óta hallgatóink szakmai gyakorlatot végeztek. Természetesen új cégek bevonása is lehetséges. Ekkor érdemes erről előzetesen tájékoztatni a tanszéki felelőst (cég tevékenysége, várható szakmai feladatok néhány mondatban). Az új cégekkel való együttműködés megteremtésének részletei a 2. pontban olvashatók.
2. Jelentkezés a tanszéki felelősnél
– jelentkezés módja: lehetőleg email-ben, az alábbi dokumentumok digitális formában a címre történő elküldésével (beszkennelve, PDF-ben),
– jelentkezési határidő: a szakmai gyakorlatot megelőző félév harmadik hónapjának utolsó napja, jellemzően április 30.,
– szükséges dokumentumok:
– Együttműködési megállapodás (11M melléklet): Amennyiben a gyakorlóhely és a Gépészmérnöki Kar között korábban már köttetett ilyen megállapodás kifejezetten az adott hallgató képzésre vonatkozóan, akkor csak az e dokumentum utolsó oldalát képező, 11M/1. melléklet kitöltött és gyakorlati hely által jóváhagyott példányát kell benyújtani. Ellenkező esetben szerződést kell kötni, amely az adott képzés (energetikai mérnök alapképzés és/vagy gépészmérnök alapképzés) hallgatói számára lehetővé teszi a szakmai gyakorlat végzését az adott cégnél. Ekkor a teljes dokumentumot kitöltve, a cég által is jóváhagyva, 3 nyomtatott példányban kell benyújtani. (Mivel még a Gépészmérnöki Kar részéről is szükséges jóváhagyás, a digitális másolat nem elegendő.) A Gépészmérnöki Kar által jóváhagyott szerződésből 1 példányt a gyakorlati hely kap. A megállapodás meglétéről a cégnél és a tanszéki felelősnél lehet érdeklődni.
– Jelentkezési lap (12. melléklet): kitöltve, hallgató által aláírva,
– Befogadó nyilatkozat (13. melléket): kitöltve, a gyakorlóhely által jóváhagyva.
3. Szakmai gyakorlat elvégzése
A gyakorlat során munkanaplót kell vezetni (Beszámoló a szakmai gyakorlatról, 14. melléklet), melyben naponta rögzíteni kell az elvégzett feladatokat. A dokumentum a munka leírásán kívül tartalmazza a cégnél eltöltött idő hasznosságának értékelését is. A gyakorlat végeztével a dokumentumot a szakmai gyakorlóhely képviselőjével hitelesíttetni is kell.
A gyakorlat lehetőség szerint összefüggő 4 hét alatt végzendő el, de több részletben is teljesíthető. Ilyenkor viszont az egyes részidők legalább 1 hét hosszúságúak kell, hogy legyenek.
4. Beszámoló készítése
Az elvégzett munkáról beszámolót kell készíteni, amely többféle formájú is lehet:
- A) Részletes munkanapló legalább 10 oldal terjedelemben. Ez esetben a 14. melléklet táblázatát kell részletesebb tartalommal kitölteni.
- B) Összefoglaló szöveges jelentés legalább 10 oldal terjedelemben, amely szintén a 14. melléklet kibővítésével készítendő el. Ekkor a táblázat után szövegesen, esetleg ábrákkal és táblázatokkal illusztrálva kell beszámolni a végzett munkáról.
- C) Szóbeli előadás diasorral: az elvégzett munkáról kb. 6-8 perces előadást kell tartani a többi hallgató előtt. A táblázatos munkanapló (14. melléklet) ez esetben 2-3 oldal terjedelemben is elegendő.
A beszámoló módjáról (a, b vagy c) az új félév kezdetét megelőző hónap 15-ig – jellemzően augusztus 15-ig – kell nyilatkozni email-ben.
A gyakorlat elvégzése után a szakmai gyakorlati hely igazolást és értékelést (15. melléklet) kell, hogy adjon, amelyet aláírással és céges bélyegzővel hitelesítenie is kell.
5. Tárgyfelvétel a Neptunban
A Neptunban a Szakmai gyakorlat (BMEGEENMESG vagy BMEGEENMGSZ) című tantárgyat kell felvenni a gyakorlat elvégzését követő – jellemzően őszi – félévre.
6. Beszámoló beadása
A beszámoló dokumentumait (14. és 15. mellékletek) PDF-fájlok formájában email-ben a címre kell elküldeni a szakmai gyakorlatot követő félév első hónapjának közepéig, jellemzően szeptember 15-ig.
A szóbeli beszámolóra várhatóan a szakmai gyakorlatot követő félév regisztrációs hetén kerül sor.
7. Aláírás megadása
Ha a beszámoló formai és szakmai szempontból is megfelelő, a tárgyból az aláírás a szorgalmi időszakot követő hét végéig bejegyzésre kerül.
2. táblázat: Az EGR Tanszék mesterszakos hallgatói által végzett szakmai gyakorlatok partnercégei 2014 óta
Cég |
Cím |
AVL AUTÓKUT Mérnöki Kft. |
1115 Budapest, Csóka utca 7-13. |
FKF Nonprofit Zrt. |
1081 Budapest, Alföldi utca 7. |
Green-M Kft. |
1138 Budapest, Váci út 141. |
MOL Nyrt. |
1117 Budapest, Október huszonharmadika utca 18. |
MVM Energetika Mérnökiroda Zrt. |
1117 Budapest, Budafoki út 95. |
Save by FRICZ Kft. |
2730 Albertirsa, Homokrész II. |
Siemens Zrt. |
1143 Budapest, Gizella út 51-57. |
Synergy Kft. |
1131 Budapest, Babér utca 1-5. |
Technológia Mérnöki Iroda Kft. |
1034 Budapest, Tímár utca 22. |
VPP Erőmű üzemeltető és Kereskedelmi Zrt. |
1113 Budapest, Bocskai út 134-146. |
8. Mentesség a szakmai gyakorlat elvégzése alól
Feltétel nélkül elfogadható a korábban teljesített szakmai gyakorlat, ha a hallgató azt a 3. táblázat szerinti „A” kategóriájú alapképzési szakon végezte. (Pl. ha egy gépészeti modellezés mesterszakon tanuló hallgató korábban mechatronikai alapszakon szerzett diplomát.)
Megfelelő szakmai tartalom esetén elfogadható a korábban teljesített szakmai gyakorlat, ha a hallgató azt a 3. táblázat szerinti „B” kategóriájú alapképzési szakon végezte. (Pl. ha egy energetikai mérnöki mesterszakon tanuló hallgató korábban vegyészmérnöki alapszakon szerzett diplomát.)
3. táblázat: Mentesség szakmai gyakorlat elvégzése alól az alapképzési szak függvényében (Forrás: 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet, njt.hu)
Az „A” kategóriába esők közül, aki a BME-n szerzett alapdiplomát, annak nincs külön teendője, mivel a képzettsége a Neptunban ellenőrizhető. A nem BME-n végzett „A” kategóriába esők diplomájuk digitális másolatának elküldésével igazolhatják mentességüket.
A „B” kategóriába esők diplomájuk digitális másolatával és elfogadott szakmai gyakorlati beszámolójukkal kérhetnek mentességet.
Az igazolásokat a email-címre kell elküldeni a kiváltandó szakmai gyakorlat időpontját megelőző félév harmadik hónapjának 15. napjáig, jellemzően április 15-ig.
Minden egyéb esetben a szakmai gyakorlat elvégzése kötelező.
Ütemezés (szabályos esetben, azaz nyáron teljesített szakmai gyakorlat esetén):
– április 15.: Mentességi kérelem jelzése a tanszéki felelősnek
– április 30.: Jelentkezés szakmai gyakorlatra a tanszéki felelősnél
– május-augusztus: Szakmai gyakorlat elvégzése
– augusztus 15.: Nyilatkozat a beszámoló módjáról
– augusztus 25.: Beszámoló dokumentumainak beadása a szóbeli beszámolót választóknak
– augusztus vége – szeptember eleje: Szóbeli beszámoló (csak az azt választóknak)
– szeptember 15.: Beszámoló beadása az írásbeli beszámolót választóknak
– december közepe: Aláírás bejegyzése a Neptunban
Ez a tájékoztató a szakmai gyakorlatok kari szabályzatával összhangban készült.
Dr. Tamás Laza
tanszéki felelős
2021. február 08.